Melek Ay

Lavanta Kokulu Köy Kuyucak

GELECEK TURİZMDE

Harika bir iş yapıyorlar. ” Gelecek Turizmde” sürdürülebilir turizm destek fonu projesi.

” Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek fonu Projesi” kapsamında küçük ölçekli yerel sürdürülebilir turizm geliştirme girişimleri desteklenmektedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da, sivil toplum kuruluşları ve Yüksek Öğrenim Kurumlarına verilecek olan destek, başarılı projelere hibe verilmesi şeklinde destek olmaktadır.

Türkiye’de turizmin alternatif bir sürdürülebilir kalkınma aracı olarak yer edinmesi, girişimciliği teşvik ederek yerel modellerin oluşturulması, kamu, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplumu bir araya getirerek turizme katkı sağlama amacı ile Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu’nu hayata geçirilmiş.Her yıl üç projeye, fon desteğinin yanı sıra eğitim, planlama, teknik destek, iletişim ve danışmanlık gibi uygulama destekleri veriyor, projelerin uygulanabilir ve sürdürülebilir olmalarını sağlıyorlar.

Desteklenen projeleri ve başvuru şartlarını kendi sayfalarında inceleyip takip edebilirsiniz. www.gelecekturizmde.com

İşte bu projelerden bir taneside “Lavanta Kokulu Köy” projesi. Fransa’lara kadar gitmenize gerek yok. Hem yöre halkının misafirperverliği, güleryüzü, kalpten ilgisi hem de mor bir rüya, görsel bir şölen. Biz 2016 yılında ziyaret ettik ve büyülendik. Bu sene daha da deneyim kazanılmış ve detaylandırılmış bu harika bölgeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Haziran ayının 3.haftasından Temmuz ayının ortalarına kadar süren bu mor şölen ruhunuza çok iyi gelecektir.Temmuz ayının sonundan Ağustos ayının ortalarına kadar da hasat yapılmaktadır.

Projenin başvuru sahibi   Keçiborlu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve proje ortağı Keçiborlu Kaymakamlığı. Keçiborlu Yardımlaşma ve Destekleme Derneği, Keçiborlu Kaymakamlığı ve Kuyucak Köyü Muhtarlığı tarafından yürütülen proje ile Türkiye’deki lavanta üretiminin %93’ünü oluşturan Isparta’nın Kuyucak Köyü’nde kırsal turizmin canlandırılması ve lavantanın ürün çeşitliliği sağlanarak, yerel halkın gelir elde etmesi, bölgedeki istihdam ve girişimcilik potansiyelinin harekete geçirilmesi hedeflendi. Bu doğrultuda ilk adım olarak model olması açısından kırsal turizmin iyi uygulama örneklerinden olan Fransa-Provence bölgesine bölgenin ileri gelenleri, proje ekibi ve lavanta üreticisi kadınların katılımıyla çalışma gezisi düzenlendi. Bölgeyi 2016 yaz sezonunda yaklaşık 20bin turist ziyaret etti.

Biz “Lavanta Kokulu Köy Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifine” ait olan lavanta tarlalarını gezdik. Instagram sayfalarından mesaj gönderdik ve önceden randevu aldık. Bizi tam zamanında kalpten bir gülüş ile karşıladılar ve gezdirdiler.

LAVANTA

Türkiye’de ekonomik anlamda sadece Isparta Keçiborlu yöresinde Kuyucak başta olmak üzere Kuşcular ve Çukurören köylerinde lavanta  (L.x intermedia var. Super A) tarımı yapılmakta, bu yörelerin özellikle sulanmayan, kıraç ve eğimli arazilerine çok iyi uyum sağlamaktadır. Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Uçucu yağ bileşenlerinde en fazla linalool ve linalil asetat bulunmaktadır. Uçucu yağ kalitesi bu bileşenlerden linalil asetat oranına göre belirlenmektedir.

Lavanta ilk olarak 1975 yılında Gül Tüccarı Zeki KONUR tarafından bir Fransa ziyareti sonrası bölgeye getirilmiştir. Öncelikle lavanta üretimi gül bahçelerinin kenarlarında ve evlerin bahçelerinde süs ve hobi amaçlı başlamış ve 90’lı yıllardan sonra ticari olarak üretime geçilmiştir.

Lavanta bölgede özellikle haziran ayı içerisinde çiçeklenmeye başlamakta, çiçeklenme kademeli olarak yaklaşık 45-50 gün sürmektedir. Çiçeklenme döneminde köy adeta mora boyanmış bir hal almaktadır. Çiçeklenme döneminde bu görsel şölen özellikle fotoğrafçıların dikkatini çekmektedir. Ağustos ayında ise artık lavanta hasadı başlamaktadır. Bir yandan lavantalar hasat edilmekte, bir yandan hasat edilen lavantaların yağı çıkarılmakta ve tohumu için kurumaya bırakılmaktadır.

Lavantanın Kullanım Alanları

Lavanta uçucu yağı, en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle sabun ve diğer endüstri kollarında, ilaç sanayinde ve ağrı kesici, sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide kullanılmaktadır. İdrar arttırıcı ve romatizma ağrılarını dindirici etkisi de vardır. Lavanta çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılmaktadır. Günlük hayatta daha birçok alanda ürünleri kullanılmaktadır.

Bölgede ayrıca lavanta balı üreticiği yapılmaktadır. Bunun yanı sıra lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta suyu, lavanta sabunu,kurutulmuş lavanta, lavanta yastığı, lavanta sütü, lavanta dondurması gibi yan ürünlerin satışı yapılmaktadır.

LAVANTA KOKULU KÖYDE YAPMADAN DÖNME?

  • Yöreye has lezzetler ve lavantalı ürünlerle hazırlanmış kahvaltı.
  • Lavanta tarlalarında rehber eşliğinde gezinti
  • Vaktiniz var ise lavanta kokulu pansiyonlarda konaklama ( böyelece gün doğumu ve gün batımında fotoğraf çekebilirsiniz)
  • Lavanta ürünleri temini ( Ben balını ve kurusunu almıştım )
  • Lavanta yağının çıkarılmasına eşlik etme
  • Bol bol fotoğtaf çekme

Kuyucak köyü Isparta’ya 47 kilometre uzaklıkta; Torosların eteğinde yüksek bir tepeye kurulmuş, etrafındaki yamaçların ve ovaların çoğu lavanta tarlalarıyla çevrili şirin bir köy. 1315 yılından bu yana yerleşim olan Kuyucak, bugün 250 kişilik nüfusa sahip.  Kıraç ve susuz arazileri yüzünden yıllar önce göç vermeye başlayan Kuyucak Köyü’nün kaderi bugün lavanta ile tersine dönüyor.

Bölgenin lavantadan yükselen dingin enerjisi hepimizin kalbine ulaşşın…

 

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top