Melek Ay

Hayat Kaynağı Su

Su nedir? desek; “Oksijen ve Hidrojenden oluşan, sıvı durumunda bulunan, kokusuz, renksiz, ve tatsız maddeye Su denir.” diye bilimsel açıklarız.

Su, sağlıklı bir bedeni, açık bir zihni ve hücrelerimiz,dokularımız arasında ki iyi dengeyi korumamız için gereken en temel zorunluluktur. Hepimiz biliyoruz vücudumuzun yaklaşık %60’ı su ve bu dengeyi koruyabilmemiz için yeterli içmemiz gerekmektedir.

Yeterli su içmenin altın kuralları:

 • Günde sekiz bardak olarak önerilse de, susama hissimizin oluşmasına izin vermeden elimizden geldiğince su içmeyi denememiz gerekiyor.
 • Bunu yaparken çay, kahve, şekerli asitli içecekler tüketimi ile vücudunuza yeni toksinler eklemediğinizden ve bedeninizi asidik hale getirmediğinizden emin olmanız gerekiyor.
 • Suyu ayakta değil oturarak ve küçük yudumlarla için. Eğer insan suyu oturarak içerse bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dahil birçok insan hastalıklarından korunmuş olur. Ayakta içilen su direkt 12 parmak bağırsağına geçmektedir.SU İÇİN
 • Yeni kan ve kemik hücrelerinin oluşumunu optimize etmek için uygun hidrasyon gereklidir.
 • Toksin eliminasyonu. Doğal olarak lenfatik sistem, bağırsaklar ve böbrekler yoluyla toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 • Yağlanmış bağlantılar. Su aşınmaya ve yıpranmaya karşı korunmaya yardımcı olur ve eklem ağrısını azaltmaya bile yardımcı olabilir.
 • Doğru sindirim. Su, dışkı ve sıvıya kolonda yumuşaklık katarak kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Küçük bir dehidratasyon bile baş ağrısı, huzursuzluk, konsantrasyonun bozulması ve yorgunluğa neden olabilir. İnsan beyni yüzde 85 su; Sulu kalmasını sağlamak, düzgün çalışması için gereklidir.
 • Sağlıklı cilt. Su içeriden dışarı hidrat eder, cildin esnekliğini korumaya yardımcı olur.

Asıl önemli konu ise İçme suyu – NASIL SU 

Her zaman yüksek kaliteli şişelenmiş suyu içmeyi nasıl başaracağız. Evimizde suların geçtiği borular nasıl borular? Musluk suyumuz fekal koliform bakteri, kurşun, florür, klor, arsenik ve nitrat gibi kirleticilerin yanı sıra parazitler, diğer mikroorganizmalar açısından ne kadar güvenilir? Bunu bağımsız test yapan laboratuarlarda test ettirebiliriz ama tabii maliyeti konusunda bir fikrim yok.

Klor ve kurşun, sudaki en yaygın kirleticilerin ikisidir. Klor, kalp hastalığı riskini artırabilecek ve belirli kanser türleriyle ilişkili güçlü bir oksitleyici ajandır. Bir milyarı kurşun başına 10’dan fazla parça içeren su, özellikle bebekler, çocuklar ve hamile kadınlar için – muhtemelen herkes için çok tehlikeli bir sağlık riskidir. Küçük miktarlar bile organ hasarına neden olabilir ve sinir sistemini durdurur.

Şişelenmiş su sorunu maalesef ciddi bir problemdir. Öncelikle plastik şişeler tam bir dipsiz kuyu. Çevreye verdiği zararın dışında güvenilirlikleri de sıkıntı yaşatan bir durum. Gerçekten güvenilir mi bilemezsiniz. Sağlık bakanlığı sitesinde yapılan denetimler sonucu ülkemizde ki su firmalarının analiz sonuçları ve güvenilirliği yayınlanıyor. Takip debilirsiniz.http://www.gidahareketi.org/su/tablo/

Ama uluslararası doğal kaynaklar savunma konseyi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, şişelenmiş su bazen musluk suyu olarak gizlenmiş, kimyasal kirleticiler içeriyor hatta mikroplu olabilir.

Neler Yapabiliriz?

 • Eğer yemek pişirmek için musluk suyu kullanıyorsanız, sabaha karşı (tüm gece kullanılmadığı için) 3 ile 5 dakika arası boyunca suyun akmasına izin vererek mutfak musluğunu her gün temizleme alışkanlığı kazanmanızı öneririm.
 • Cam damacana üretimi ve dağıtımı yapan bir firmayı tercih edin.
 • Suyun etiketini okuyun. İçerdiği magnezyum ve kalsiyum miktarına bakın. Suyun içindeki magnezyum miktarı 75 miligrama, kalsiyum miktarı 250mg ne kadar yakınsa su o kadar sağlıklıdır. Bikarbonat miktarının da 600 miligramın üzerinde olması sağlıklıdır. Mineralli suların karbonat içermesi de, hem kanda asit-baz dengesi ve metabolizmayı hem de idrar yolları ve böbrek fonksiyonlarını olumlu etkiler.
 • PH, suyun asit ve baz durumunu gösterir. Genel olarak pH değeri 4,5 ile 9.5 arasında değişmektedir. pH değeri 7 olan su nötrdür, asit – baz dengesi sağlanmıştır. 7 üzeri değerler o suyun alkali altı ise asidik olduğunu gösterir. Dünya Sağlık Örgütü standartlarında içme suyu için önerilen veya izin verilen pH değerleri yoktur. Su pH’sının insan sağlığını olumlu ya da olumsuz yönde etkilediğine değin kanıt bulunmamaktadır. Alkali olan yani pH değeri yüksek olan suların değil ama bikarbonat düzeyi yüksek olan suların kanda asit-baz dengesini sağladığı bilimsel olarak gösterildi. Dolayısıyla bir suyun ph’sı değil bikarbonat içeriği “alkali” olmasını yani alkalileştirici etki göstermesini sağlamaktadır.

Son olarak su hayattır, boşa harcamayalım…

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top