Melek Ay

Pilates ile tanışma

Benim pilates ile hikayem 20 yıl önce yine yabancı bir yayını okurken başladı. Yayında pilatesin çıkış hikayesinden, faydalarından bahsediyordu ve benimde romatizma rahatsızlığımın olması nedeniyle  bedenime iyi geleceği hissetmiştim. Yayında, sadece 5 adet pilates hareketi görseller ile anlatılmıştı. O dönem pilates ülkemizde bilinmiyor ve uygulanmıyordu . Bende bu 5 hareketi yapmaya hatta anneme bile yaptırmaya başladım. Tabii uygulamayı  nefese odaklanmadan ve farkındalığım olmadan yapıyordum. Yine de hatırladığım bilinçsiz bir şekilde uygulamama rağmen bana çok iyi geldiği idi.

Aradan yıllar geçti pilates artık ülkemizde konuşulmaya ve uygulanmaya başladı. Ama yaşadığım şehirde yine yoktu. Böylece tüm ilgim rafa kalktı.

2010 yılında anne olduktan tam 1,5 yıl sonra fitness yaptığım bir spor salonunda pilates dersi verildiğini duyduğumda çok sevindim ve çok sevdiğim bir arkadaşımıda ikna ederek mat (minder) 1.seviye pilates dersi veren eğitmenimiz ile (Şule Yalçındağ) tanıştık. İlk ders tahmin edersiniz ki 100 ton altında kalmak gibi bir duyguydu.

Şule hocam bizi öyle güzel motive etti ki; kısa zamanda bizim bedenimize güvenmemizi ve en derinden güçlenmemizi pilates ile sağladı. Sonra çok aşık olduğu şehrine, İstanbul’a dönme kararı alınca pilates maceramız sona erdi. Evde yapmaya devam ettim ama bir süre sonra tam zamanlı annelik sürecinde istikrar mümkün olmadı.

Ben tam 27 ay emzirdiğim için sonrasında artık ne postür, ne omurga, ne bel,karın gücü kaldı. Omuzlarımı taşıyamaz ve romatizmal ağrılarımla baş edemez hale geldim.

Ali 3 yaşına daha girmemişti ki can dostum vasıtası ile Tuğba Turunç ile tanıştım. Bu sefer minder ile yapılan pilates çalışmalarının yerini ilk defa Şule hocamdan duyduğum ama ilk olarak Tuğba hocamda gördüğüm ‘reformer’ adı verilen bir alette yapmaya başladım. Tuğba hocam ile tam 3,5 yıldır beraber çalışıyoruz. Bedenime tekrar inanmamı sağladı.Bedenime bütünsel bir bakış açısı geliştirmemi sağladı. Kendi güç merkezimi keşfettim.

Pilates fiziksel gücü, kontrolü arttıran bunun yanı sıra stresi ve yorgunluğu da azaltan fiziksel ve zihinsel bir mekanizmadır. Herkesin yapabileceği ve faydalanabileceği bir yöntemdir. Önemli olan nokta bu konuda uzman ve sertifikalı eğitmenler ile çalışmanızdır. Aksi takdirde konusunda uzman bir eğitmen gözetiminde olmadan, prensipleri ile doğru uygulanmadığı takdirde sakatlanmak söz konusu olacaktır.

Bedeninize mutlaka yatırım yapın,.

Çünkü yaşlılığımızda güçlü bir omurgaya, dengeli gelişmiş kaslara, doğru nefese, sağlıklı organlara ve dingin bir zihne çok ihtiyacımız olacak…

“10 saat sonra iyi hissedeceksiniz, 20 saat sonra daha iyi görüneceksiniz, 30 saat sonra yepyeni bir görünüme sahip olacaksınız.” Joseph Pilates

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top