Melek Ay

Mr. Joseph Hubertus Pilates

Joseph Hubertus Pilates, 1883’te Almanya’nın Mönchengladbach kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunda astım,ateşli romatizma ve raşitizm gibi sağlık sorunları vardı. Bu rahatsızlıklarla mücadele etmek için çeşitli tıp ve uzakdoğu sporları ile ilgili kitaplar okumaya başladı.Bilgi tabanını genişletmek için daima çeşitli egzersiz sistemleri üzerinde çalışıyordu. Vücut, zihin ve ruh açısından dengeli bir yöntem arayışı içerisinde ki araştırmaları onu bu kavrama dayalı kendi egzersiz sistemini geliştirmeye yöneltti.

Yetişkinliğe doğru Joseph Pilates, kayak,yoga, dalgıçlık, jimnastik ve boksörlük yaparak sporun çeşitliliği ile hastalıklarının da üstesinden gelmeyi başardı.

1912’de Scotland Yard’da ki dedektifler için kendini savunma eğitmeni olarak çalıştığı İngiltere’ye gitti. Birinci Dünya savaşının başlangıcında, diğer Alman vatandaşlarıyla birlikte hapse atıldı. Hapishane döneminde, fikirlerini yöntemlere ayırarak, mahkumları bu egzersiz sisteminde eğitti. Hastane yataklarının yaylarını kullanarak direnç sistemi geliştirdi ve hastalara egzersiz yaptırdı. Şu an reformer olarak kullanılan pilates ekipmanını ilk bu şekilde tasarlamış oldu. 1918’de İngiltere’yi vuran bir grip salgınında binlerce insan öldü, ancak  egzersiz yaptırdığı kişilrden sadece bir kişi hayatını kaybetti.. Bu yaşanan salgın, onun sisteminin etkinliğine kanıt oldu ve kendisininde iddiası bu yönde oldu.

Serbest bırakıldıktan sonra Almanya’ya döndü. Egzersiz metodu, öncelikle dans topluluğunun müfredatında kullanıldı. Hanya Holm, Joseph Pilates’in modern dans müfredatı için yaptığı egzersizlerinin birçoğunu kabul etti ve halen “Holm Tekniği” nin bir parçasıdır.

Alman yetkililer kendisinden fitness sistemini orduya öğretmesini istediğinde Almanya’yı  bırakıp 1926’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti. Yolculuk sırasında daha sonra evlendiği Clara Zeuner ile tanıştı (birçok kişi Clara’nın Joe’nun üçüncü eşi olduğunu bilmiyor). Joseph ve Clara, New York City Balesi ile birlikte New York’ta bir spor stüdyosu açtı. 1960’ların başında, Joe ve Clara müşterileri arasında New York’taki birçok dansçı sayılabilir.

Joseph hala hayatta iken öğrencilerinden ikisi Carola Trier ve Bob Seed kendi stüdyolarını açtı.  1967 yılında 87 yaşında ölene kadar stüdyosunda müşterileri eğitmeye devam etti.

Pilates methodu bütünsel sağlığa giden yolu göstermektedir .Pilates sağlıklı yaşama bütünsel bir bakış ve yaşam boyu gelişim yöntemidir.

Pilatesin 6 temel ilkesi bulunmaktadır.

  • Nefes
  • Konsantrasyon
  • Merkezleme
  • Kontrol
  • Hassas, doğru haraket
  • Akış

“Her şeyden önce, nasıl doğru nefes alacağınızı öğrenin.” – Joseph Pilates 

Joseph Hubertus Pilates`in kendi yazdıgı ( yazdığı iki kitap bulunmaktadır) ve eşine ithaf ettiği  “Kontroloji” kitabından alınmıştır

KONTROLOJİ METODU MATWORK EGZERSİZLERİ

Kontroloji egzersizleri kan akışındaki kanı ayrıştırır ve akışın içine salarak vücut organlarında, önemli ter bezlerinde olan temiz kanın yararlı kısmını alır ve yenilenmiş kan akışına taşır. Kontroloji egzersizinin kalbiniz üzerindeki yararlı etkileri gözleyin.  Kontroloji egzersizleri kalbin gereksiz vuruşuna veya çarpıntısına karşı koruma sağlar.

1. The Hundred

2. The Roll Up

3. The Roll-Over With Legs Spread (Both Ways)

4. The One Leg Circle (Both Ways)

5. Rolling Back

6. The One Leg Stretch

7. The Double Leg Stretch

8. The Spine Stretch

9. Rocker With Open Legs

10.The Cork-Screw

11.The Saw

12. The Swan-Dive

13. The One Leg Kick

14. The Double Kick

15. The Neck Pull

16. The Scissors

17. The Bicycle

18. The Shoulder Bridge

19. The Spine Twist

20. The Jack Knife

21. The Side Kick

22. The Teaser

23. The Hip Twist With Stretched Arms

24. Swimming

25. The Leg-Pull|— Front

26. The Leg-Pull

27. The Side Kick Kneeling

28. The Side Bend

29. The Boomerang

30. The Seal

31. The Crab

32. The Rocking

33. The Control Of Balance

34. The Push Up

Pilates sistemi vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik (yüksek kardiovasküler egzersiz üzerine yoğunlaşmadan) uygun egzersizleri içerir. Omurganın dayanıklılığını arttırmaya ve eklemlerin harekete kabiliyetlerini geliştirmeye yönelik prensipleri içerir. Core (Karın, bel, kalça ) bölgesini güçlendirir. Klasik egzersizlerde ki sadece büyük kas gruplarını geliştirmenin aksine en dip, zayıf  kas gruplarını da güçlendirerek dengesiz kas gelişiminin ve sonuçlarının önlenmesini sağlar.

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top