Melek Ay

Bahar Kayahan ile yoga üzerine sohbet

Bir yoga sınıfında olmayı çok uzun zamandır istiyordum. Bu isteğimin 15 yıl öncesine dayandığını da belirtmeliyim. O yıllarda yogayı bedenimi çalıştırıp, esnekliğimi arttırabileceğim bir spor dalı olarak tanımlıyordum.Bu isteğimi, o yıllarda yoganın şehrimde yaygın olmaması, çalışma hayatım ve  anne olmam sebebiyle  hep erteledim.

2016 yılında ise bir sohbet esnasında Bahar Kayahan ismini duydum. Tamda yoga benim için bir spor dalı olmanın ötesine geçmişken 🙂 Tamda gerçek bir içsel yolculuğa çıkmam gerektiğini benliğim haykırıyorken…

2016 yılında başladığım yoga dersinde bir eğitmenin ne kadar önemli olduğunu anladım. Çünkü ilk derste zihnim o kadar bağırdı ki… Egomu susturmak için o kadar uğraştım ki… Duruşu doğrumu yapıyorum, bana bakıyorlar mı, yok x kişi benden daha iyi yapıyor, hiç de esnek değilmişim, güçlüde değilim galiba, bu duruşta çok acıdı birde nasıl nefes alayım ben, bırakıp gideyim gibi binlerce düşünce…

Bedeninizin ve zihninizin sınırlarını ve kapasitenizi öğrenmek için size kendi yolunuzda acele etmeden ilerlemenize rehberlik edebilen bir eğitmen ile bu süreci çabuk atlatıyorsunuz.

Sevgili Bahar hocam röportaj ricamı kırmadı. Bilgi ve deneyimlerini keyifli bir sohbet eşliğinde paylaştı. Sohbet bir ara benim içsel yolculuğumun üzerine dönmüşken de içimi döküverdim 🙂  Gerçi kendi tabiri ile ” birbirimize ayna tuttuk”.

Yoga bir spor dalı mıdır?

Yogaya spor diyemeyiz ancak fiziksel bir egzersiz diyebiliriz. Çünkü farklı bir sinir sistemini çalıştırıyoruz. Yoga Parasempatik sinir sistemini geliştiriyor ve farkındalığı daha fazla arttırıyor. Parasempatik sinir sistemi  kalbin atışını normale getiren yavaşlatıcı etkiye sahiptir. Nefesimiz normalleşiyor ve herşeyin daha yavaş akmasına imkan veriyor. Nefesin yavaş akması herşeyin daha farkında olmana imkan tanıyor. Bu yüzden yoga yaparken burundan nefes alıp burundan nefes vermek parasempatik sinir sistemimizin çalışmasını sağlıyor.

Gün içerisinde çok şeyi unutmak için hızlı nefes alıp vermeye ve nefesimizi tutmaya başlıyoruz.Günümüz modern çağında günümüzü geçirebilmek için maalesef Sempatik sinir sistemini sürekli aktive ediyoruz çünkü sürekli stresle mücadelelere bizi hazırlamak üzere devreye giren bir sinir sistemidir.  Sempatik sinir sistemi stres tepkimize göre kimyasal olarak adrenaline bağımlı hale getiriyor. İster  ödenmesi gereken o faturanın son günü yüzünden ister vahşi bir kaplanla karşı karşıya gelmiş olmamız yüzünden olsun her gün sempatik sinir sistemi içerisinde olmamız, gerek fiziksel gerek ruhsal açıdan bize yıkım getirir.Telaşlı olunan dönemlerde sempatik sinir sistemi daha baskındır.

Parasempatik sinir sistemi bedende yapıcı bir etkiye, sempatik sinir sitemi ise yıkıcı bir etkiye sahiptir.Bu durumda parasempatik ve sempatik sinir sisteminin birbirinin aksi olduğu belirtilebilir.

Neden yoga eğitmenisiniz?

Ben Almanya’da yüksek sosyal pedagoji meslek okulundan mezun oldum ve bu tam bir bilinçle tercih ettiğim bir meslekti. Annem ve babam tiyatrocu olmamı istiyordu, Alman devlet tiyatrosuna da kabul edildim ancak sosyal pedagog olma isteğim ağır bastı. Ancak zaman içerisinde yardımcı olmaya çalıştığınız özel insanlar mesleğinizin sınırları içerisinde ayırdığınız zamanın dışına taşmaya ve duygusal olarak tüm yaşantınızı ve  kişisel, özel alanınızı etkilemeye başlıyor. Bu süreci yaşayınca mesleğimi bırakma kararı aldım ancak ne yapabileceğim konusunda araştırma yaparken, turizm alanında ki kısa süreli denemem sonrasında turizmin bana göre olmadığına karar verdim. Sonrasında yoga eğitmenliği karşıma çıktı. 15 yaşından bu yana yoga yaptığım için yoga eğitmenliği yapabilme fikrini benimsedim. Önüme çıkan  maddi ve manevi engelleri çok isteyerek, çok çalışarak ve cesaret ile aştım.

( Burada Bahar Kayahan kimdir? diyerek sohbete bir virgül koymak ve kendisi ile ilgili aşağıda kısa bir bilgi vermek istiyorum)

1972 Almanya doğumlu, bütün okul yaşantısı Almanya Hamburg’da geçti. Yüksek Sosyal Pedagoji meslek okulundan mezun olduktan sonra Almanya Kızılhaç’ta Özel Eğitimci olarak çalıştı. 2000 yılında İstanbul’a yerleşip Metin Sabancı Rehabilitasyon Merkezi’nde 2005 yıllına kadar Eğitimci olarak görev aldı. Bir Yıl Uluslararası Anaokulunda Küçük ellerde çalışıp Mesleğine ara verdi.   2007 yılında Yoga hocalık eğitimine başladı. İlk eğitimini İstanbul Mars Athletic Kanyonda aldı. Petek Erim eşliğinde 200 saatlik Vinyasa yoga eğitimiydi, ayrıca Vrindavan Kuzey Hindistan’dan Sivananda yoga 200 saatlik eğitiminden geçti ve sonrasından Uluslararası yoga hocalık eğitimini başarıyla tamamladı. Sonrasında dünyaca ünlü David Swenson Ashtanga Yoga hocasıyla üçüncü eğitim sertifikasını aldı ve en son Dr. Neslihan İskiten Pre-natal Yoga hocalık eğitimi aldı.15 yaşından beri Meditasyon yapmakta. Zen Meditasyon ve Osho’nun Meditasyon teknikleriyle ilgileniyor ve uyguluyor. Halen farklı Meditasyon ve Yoga uygulamalarıyla ilgileniyor. Yoga sayesinde hayata farklı açılardan bakmaya başladı ve her gün yoga uygulamalarından sonra farklı bir tecrübeyle güne başlıyor.

Herkes yoga yapabilir mi ve kaç yaşında başlanabilir ?

Her yaşta insan yoga yapabilir. 3 yaş itibari ile içeriği çocuğa uygun olarak yapılandırılmış şekilde yogaya başlanabilir. Bel veya boyun fıtığı olan bir kişi bile yoga yapabilir. Tabii anatomiyi çok iyi bilen, maksimum dikkatle yönlendiren , bilinçli  iyi bir anlatımla, neleri yaptırabileceğini ve yaptıramayacağını iyi bilen, bu sorumluluğu bu anlamda alabilecek  bir eğitmen ile çalışmak gerekiyor. En önemlisi de danışanıma hırslanmadan, bedenlerini iyi dinleyerek, acı sınırını iyi analiz ederek yoga yapmalarını tavsiye ediyorum.

Yoga yapabilmek için spirituel bir yaşam felsefesini mi benimsemiş olmamız gerekiyor?

Hayır !

Yoga da içten dışa güçlenmek neyi ifade ediyor?

Yoga bir psikanaliz terapi yöntemidir. Peki sen ilk yogaya başladığında hissettiklerin nelerdi? ( İlk hissettiklerim korku ve endişe idi ) Bunları hissetmene sebep olan neydi? ( Duruşları yapamama, nefesi kullanamama, başarısız olma duygularım korku ve endişeyi tetikledi) Peki bu duyguları sorguladığın zaman daha derinde ki sebep ne olabilir? ( çocukluğumda yaşadıklarım ) İşte yaşadığınız tüm duyguların hangi sebepten kaynaklandığını keşfetmeye başlıyorsunuz, farkına varıyorsunuz ve yüzleşiyorsunuz.  Beynini kontrol etmeyi başaramadığın takdirde bedenine ulaşmak imkansızdır.O yüzden ilk aşama zihni kontrol edebilmektir. Ama sonrasında insanlar tercihlerini yaparlar. Zihinsel olarak veya bedensel olarak çalışırlar. Ben bedensel bilgileri daha önemsiyorum. O yüzden yoga duruşlarını yaparken gelen bilgi, enerji, bakış, nefes her şey bir bütün.

Yoga yapmaya hangi yoga çeşidi ile başlamalıyız?

Hatha yoga.

Gerçekten nefes alıyormuyuz ?

Zihinsel yogunluk, unutkanlıklar… Gerçek nefes bilinçli olabilmektir. Doğru nefes farkına vararak, nefesini dinleyerek, özgürce olmalıdır. Nefes alma ve vermenin keyfini çıkarabilmek gerekir. Çalışmalarda öncelikle diyafram kasını güçlendirerek diyafram nefesini çalışıyoruz, göğüs nefeside çok önemli ve sonuçta tüm bedenimizle nefes alıyoruz ve bunu bilinçli bir şekilde yapabilmek için beden farkındalığı yaratmanız gerekiyor. Yogada asanalarda nefesi doğru kullanmak çok önemli. Nefes zihni kontrol ediyor,  zihin ve beden arasında bir köprü görevi görüyor. Nefesimiz bedenimizle iletişim kurabilmemiz için bir araçtır.

Meditasyon nedir? 

Meditasyonun bence herkes için tarifi farklıdır. Meditasyon artık sadece bir yerde oturmak değil, meditatif bir  çalışma yürürken bile nefese, bedene, dışarıda ki seslere, renklere, ağaçların çıkardığı sese, rüzgarın serinliğine odaklanarak bilinçli bir şekilde, farkına vararak yapılabilir. Bazı insanlar için arınabilmektir. Meditasyon aslında anı yaşayabilmektir.Zaman, mekan duygusunu kaybedebilmektir.

Çakralar nedir?

Reiki uzmanı değilim ama bütün posizyonlarda farklı çakraları çalıştırıyoruz. Yoga ile bedenimizde ki yedi çakrayı duruşlarla çalıştırıyoruz. Hindu geleneklerine ve bazı inanç sistemlerine göre insanda bulunan enerji merkezlerinin girdap şeklinde dönen enerji alanlarından oluştuğuna inanıldığı için onlara bu isim verilmiştir. Fazla çalıştığı zaman dünyevi zevklere aşırı düşkünlük zayıf çalıştığı zaman yaşamsal enerjide düşüklük yaşanır. Yedi  çakranında ayrı titreşimi, rengi ve elementi vardır.

Türk insanının sizce en kapalı çakrası nedir?

Kök çakrası. Yere basabilme ve cesur olabilmek. Sonra boğaz çakrası ve kalp çakrası.

Hepimizin kendimize özgü farklı yapıları var. Size başvuran danışanlarını ortak yoga öğretisine nasıl dahil ediyorsunuz?

Empati kurmuyorum. Kendi enerjime dahil ederek dersimi veriyorum. Asla öğrencimin enerjisini almıyorum, sadece bir sonra ki derste, gördüğüm enerjiyi farkındalığa nasıl çevirebileceğime dair eklemeler yapıyorum. Çünkü bu öğrencimin yolu. Eğitmen olarak enerjimin tüm öğrencilerimden daha yüksek olması gerekiyor.

Mantra nedir?

En sevdiğim şey. Evrenle iletişim kurabilmek ve bedendeki enerjini yükseltebilmek için kelimeler ve oluşan titreşimlerden faydalanarak kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını amaçlar. İlahi gibi düşünebilirsiniz.

Yoga bir din mi, bir akım mı?

Yoga kendisi bir din değildir, bir akımdır. Bir felsefesi var. Daha derinlere gittiğin zaman hinduizm bir dindir. Budizmi mesela hem felsefe olarak hem din olarak yaşayanlar var.

OM (AUM )sesi nedir?

Dünyada ki ilk titreşimdir. Evrendir, mutlak olandır.

Asana nedir?

Fiziksel duruşlardır. İçten dışa güçlenmeyi öğreniyorsun. Meditasyona hazırlanabilmek için sizi geliştirir. Hizada olmayı öğretir.Kendi gücünü, duygularını keşfediyorsun.

Konuşabileceğimiz daha çok şey var ama buraya sığdırabilmek mümkün değil.  Kalbimizi açmayı, iyi insan olmayı, sevmeyi unutmayalım. Bahar hocam’ın dediği gibi; yaşamınızda karşınıza çıkan bir insan bir saniye için bile size bir şey öğretmek için gelmiş olabilir. Yada ortak bir öğreti için. Görmeyi bilelim… Namaste

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

One thought on “Bahar Kayahan ile yoga üzerine sohbet

 1. Merhaba Melek hanım ‘la konuşurken insan başka bir boyuta geçiyor ve hep orada kalmak istiyor. Kaçırdığım anları blogdan takip edeyim derken gördüğüm herşeyi yapar buldum kendimi. Hindistan cevizi yağıyla kimyasal roll onlardan kurtuldum önce,kakao toplarıyla farklı tatlar deneyip yogaya başlamaya karar verdim. Iyi ki karşıma çıkmışsınız. Harika anne,üreten kadın ve zamansız dost 😊teşekkür ederim bu harika blog için 😊

 2. Your comment is awaiting moderation.

  car sale usa
  Autoversicherungen vergleichen Video
  Kfz-Versicherung Vergleich ? ab 5, 60 – pro Monat versichern! Autoversicherungen vergleichen Kfz-Versicherung Vergleich Regelma?ig zum Jahreswechsel kommt ein Thema auf die Tagesordnung: Es ist Zeit, die Kfz-versicherung zu vergleichen und bei Bedarf zu wechseln. Das Wichtigste zusammengefasst Der Beitrag der Kfz-Versicherung setzt sich berechnet sich individuell nach harten und weichen Versicherungsfaktoren. Eine Haftpflicht ist gesetzliche vorgeschrieben – eine Teil- oder Vollkasko kann sich fur dich lohnen, wenn dein Fahrzeug neuwertig oder in sehr gutem Zustand ist. Bei der Kfz-Versicherung sparen: das geht mit Werkstattbindung, Fahrsicherheitstraining oder einem Garagenstellplatz. Inhalts­verzeichnis Kfz-Versicherungsvergleich online: so geht’s! Gib deine Postleitzahl im Vergleichsrechner ein. …
  The post Autoversicherungen vergleichen Video appeared first on Auto&Car.

  Nigeria Business

 3. Your comment is awaiting moderation.

  donate your car
  San antonio dealerships Ancira Kia Dealership in San Antonio
  Ancira Kia of San Antonio TX serving New Braunfels, Boerne, Laredo Eagle Pass, Uvalde, is one of the finest San Antonio Kia dealers. San antonio dealerships Ancira Kia Welcome to Ancira Kia Search New Search Used Schedule Service Inventory Search Filter Your Search Search New Inventory Search Used Inventory Get Pre-Approved It’s safe and easy. Schedule Service We offer quick scheduling. View our specials Lease, college grads & more. Search New Vehicles View our large selection. Break-through performance. What can you expect with the 2017 Cadenza? Outstanding fuel economy, responsive power, and seamless shifting. Available in Premium, Technology, and Limited …
  The post San antonio dealerships Ancira Kia Dealership in San Antonio appeared first on Auto.

  Connecticut Finance
  card
  songs of movie
  Site
  protectionone
  allegacy federal credit union auto loan rates

 4. Your comment is awaiting moderation.

  how to apply for a visa credit card

  Los angeles zoo 9 Go Los Angeles Card Benefits for Sightseeing – La Jolla Mom
  One of the easiest ways to save money on Los Angeles attractions is by buying the Go Los Angeles Card. Learn more about this discount pass here. 9 Go Los Angeles Card Benefits for Sightseeing One of the easiest ways to save money on Los Angeles attractions is by buying the Go Los Angeles Card. It’s usually advertised as a way for tourists to save money when visiting LA, but it’s also an excellent way for residents to sightsee for less, whether they’re spending time with friends and family from out of town or just exploring the city. In this …
  The post Los angeles zoo 9 Go Los Angeles Card Benefits for Sightseeing – La Jolla Mom appeared first on Credits.

  France Business

  http://bbs.hn517.cn/space-uid-7116.html
  https://traveladspro.com/blog/community-ads/?unapproved=1319&moderation-hash=3613a4d103c6f65beb46be6a6a70e67d#comment-1319
  http://www.mengmaya.com/space-uid-33251.html
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic178408/message755182/?sessid=1742c651f707b12ae6e4d9e31c652879&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783282/?result=reply#message783282
  http://9.remmont.com/feed/
  https://www.metrotampabay.org/youarewelcome-instagram-contest/?unapproved=13426&moderation-hash=31086a70ca0da4422ef0622c56487923#comment-13426
  http://lottiehillard.com/2013/10/lotties-fall-bling-wanna-buy/img_1667/?unapproved=107411&moderation-hash=762eb20d5fce83721d252fdc32778cf3#comment-107411
  https://www.hostingclues.com/blogging-mistakes/?unapproved=30560&moderation-hash=edaed664913a1cb6b00f048da1bf1669#comment-30560
  https://wellingtonluiz.com.br/reuniao-da-cepelo-em-defesa-pela-aprovacao-da-pelo-182015/?unapproved=13798&moderation-hash=291877bab1186e8be249d5fadef8f6da#comment-13798
  https://www.rafaelaislamientos.com/aislamiento-natural-partir-celulosa/?unapproved=9325&moderation-hash=bdd230d3e0c8dc90db9265d77817790c#comment-9325
  http://86.remmont.com/feed/
  http://new-world-view.ucoz.ru/index/8-2305
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message762056/?result=reply#message762056
  http://grand-line.do.am/forum/10-160-1#1179
  http://www.fordxr6turbo.com/forum/
  http://www.tranquilityfp.com/home/attachment/tfp-adv-part-2-2016/?unapproved=10026&moderation-hash=9848870a691d12bcfd98b45b5a6589e1#comment-10026
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message795697/?result=reply#message795697
  http://kvadratremont.ru/forum/messages/forum/8/message12247/49-pochemu-otkleivayutsya-oboi?result=reply#message12247
  https://dozorcf.ucoz.ru/index/8-3996
  http://www.duhof.ru/products/schipchiki-dlya-kutikuly-premium/
  http://www.proxima-faery.com/2015-01-171-sorties-litteraires-milady—janvier-2015.html#commentaires
  http://www.tylorprudhomme.com/forums/topic/ecological-census-techniques-a-handbook-pdf-epub-mobi/page/5/#post-760824
  http://school144.my1.ru/index/8-11919
  http://www.meteo-fr.net/guestbook/index.php?&mots_search=&lang=&skin=&lang=&seeMess=1&seeNotes=1&seeAdd=0&code_erreur=CkuwZjw3Lw
  https://www.ssimt.edu.in/conference-hall/?unapproved=1297&moderation-hash=48d7f1f8a49e738ec68b12ad219c6a4d#comment-1297
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message795675/?result=reply#message795675
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic181689/message773795/?sessid=24623d3c8b357701f18187f156b245c5&TOPIC_SUBSCRIBE=Y&result=new
  http://saburo.s16.xrea.com/x/c-board/c-board.cgi?cmd=one&no=95463&id=
  http://agrosich.com.ua/products/starter-zil-130-st230k4-370800-12v18kvt-analog-st130a3-#comment_87589
  http://selection.forumvostok.ru/projects/263
  http://andrewenyart.com/?p=1&unapproved=10072&moderation-hash=a2364f3fa99981eb2b21e6beec26315f#comment-10072
  http://demo3.cs-coding.com/blog/
  http://xn--80abek1cjq.xn--p1ai/products/glushitel-gaz-3302-gost-mak/#comment_78608/
  http://www.datasheet.net/user/REMONTen/
  http://smolevichi-minsk.by/memberlist.php?mode=viewprofile&u=3287
  http://kaengdinso.go.th/webboard/view.php?category=webboard&wb_id=3&visitOK=1
  http://hostforum.hz-nano.com/post.php?action=reply&fid=2&tid=2183066
  http://hondahornet.es/viewtopic.php?f=27&t=5887
  http://www.orpheusunsectikleri.com/beni-dusun-ara-sira-babacan-pesenkurdu/
  http://www.zmizan.com/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%a7%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%aa%d9%88-%d8%ad%db%8c%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d8%aa%d8%b9%d8%a7%d8%af%d9%84/?unapproved=2644&moderation-hash=5b2c39ab917aee3111d7cf02779b8b5a#comment-2644
  http://bergama.izmirgezi.net/ads/bergama-mutlu-son-escort-bayan-feride?unapproved=425&moderation-hash=59689903de90cdcad3e23df0a7ad308f#comment-425
  http://clock-samara.ru/blog/slovar-chasovyh-terminov/#comment_5466/
  http://ourrighttoknow.ca/blog/
  https://theworldepost.com/blog/heres-my-list-of-141-profitable-kindle-book-niches/?unapproved=8095&moderation-hash=10396ad15da447484d1b9512f385b684#comment-8095
  http://sarmag.do.am/index/8-2321
  http://si61.com/home.php?mod=space&uid=33298
  http://damoitxueyuan.com/home.php?mod=space&uid=76701
  http://www.tunica.de/gastebuch/comment-page-1/?unapproved=27842&moderation-hash=69d362ed1515462249834486b7690b13#comment-27842
  http://152.remmont.com/feed/
  http://forum.langage.free.fr/viewtopic.php?f=20&t=26&p=1152#p1152
  https://kolor.club/forums/topic/townhome-for-rent/
  http://kingstargold.cn/home.php?mod=space&uid=14089
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message775993/?result=reply#message775993
  http://mortgage.remmont.com/feed/
  http://gorki-karuseli.ru/blog/dostupnaya-sreda/
  http://medulashvili.ge/?page_id=23&unapproved=12921&moderation-hash=226377a26c4f13b4e58a38543d9d9b3d#comment-12921
  https://habirovradik.ru/homepage/forum/user/25705-remontesog.html
  http://dansgalaxy.co.uk/2010/10/03/how-to-disable-wordpress-wp-cron/?unapproved=1907&moderation-hash=5efff91121bef9ae82f477654d1b5a29#comment-1907
  http://geezkarnaval.free.fr/Images/Offi/
  https://pdf.preserved-diesels.co.uk/viewtopic.php?f=9&t=5330
  http://www.rschome.com/message.php
  http://222.remmont.com/feed/
  http://ironguards.3dn.ru/index/8-16547
  http://www.cvma-korea.org/MyBB/member.php?action=profile&uid=9609
  http://roof64.ru/blog/aktsiyauteplis-letom#comment_8373/
  http://dev.runcity.org/issues/1277/
  https://gol.sefaresh.net/user/MASHIAHnipt/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message737159/
  http://www.orpheusunsectikleri.com/page/5/
  https://slaytonsupplies.com/product/viboton-wireless-mini-keyboard-touchpad-2-4ghz-69-key-li-ion-battery-laser-pointer/?unapproved=5689&moderation-hash=864e6a8dab20818e961a829918ad8305#comment-5689
  http://bludwarf.free.fr/comments.php
  http://dailyuganda.com/node/12787#comment-5683/
  http://www.ishangh.com/space-uid-328872.html
  http://pawel.dobrosielski.pl/?page_id=2&unapproved=26557&moderation-hash=5678c97c5a6be687bd2b4d693160ab7b#comment-26557
  http://selfpublishingforum.com/viewtopic.php?f=4&t=1918
  http://wingstour.in/testimonials/
  https://www.gettingclosereveryday.com/wellness/jenna-transformed-herself-and-now-helps-others-do-the-same/?unapproved=16992&moderation-hash=b36488fc27f9d2fd0aa5c903fc1f4e43#comment-16992
  https://www.optimizeroi.com/adwords-test-dashboards-widgets/?unapproved=14565&moderation-hash=1eb8bc3ecdcb7b77b4475b0b1a385198#comment-14565
  http://gamedevparty.fr/forum/viewtopic.php?f=13&t=5086
  http://www.birdenizciyarinden.com/kalpten/arsland/73-2/?unapproved=380&moderation-hash=0fcbe8150f6b58a2cf2082c264c09ff7#comment-380
  https://www.afyonkirazi.com/blog/?unapproved=3816&moderation-hash=7d2d697365b1cebe4ce9044612f4cebf#comment-3816
  http://amur-volga.ru/products/motul-outboard-2t/#comment_100653
  https://www.b2go.de/eform/submit/kontaktformular?anliegen_quickform=%3Ca%20href%3D%22http%3A/remmont.com/category/credit/%22%3Eegg%20credit%20card%3C/a%3E%20When%20kansas%20became%20a%20state%20%20Video%3Cp%3EWhen%20kansas%20became%20a%20state%20When%20kansas%20became%20a%20state%20The%20State%20of%20Kansas%20Welcome%20to%20Kansas%2C%20nicknamed%20the%20Sunflower%20State%2C%20but%20also%20known%20as%20the%20Jayhawk%20State%2C%20the%20Midway%20State%2C%20and%20the%20Wheat%20State.%20This%20region%20of%20plains%20and%20prairie%20is%20the%20breadbasket%20of%20the%20country%2C%20growing%20more%20wheat%20than%20any%20other%20state%20in%20the%20union.%20In%201822%2C%20the%20Santa%20Fe%20Trail%20brought%20hundreds%20and%20hundreds%20of%20wagons%20through%20Kansas%2C%20and%20as%20the%20population%20grew%2C%20Kansas%20became%20a%20state%20in%201861.%20Cattle%20drives%20and%20railroads%20continued%20to%20change%20the%20face%20of%20the%20state%2C%20and%20Dodge%20City%20became%20home%20to%20…%3C/p%3E%0A%3Cp%3EThe%20post%20%3Ca%20href%3D%22http%3A//auto.remmont.com/when-kansas-became-a-state-video/%22%3EWhen%20kansas%20became%20a%20state%20%20Video%3C/a%3E%20appeared%20first%20on%20%3Ca%20href%3D%22http%3A//auto.remmont.com%22%3EAuto%26Car%3C/a%3E.%3C/p%3E%0D%0A%0D%0A%20%0D%0A%3Ca%20href%3Dhttp%3A//business.remmont.com%3EUganda%20Business%3C/a%3E
  http://kuncheen.ru/?p=1&unapproved=40642&moderation-hash=56d74ed3c9dd30e8cb3000fd95b0ab1c#comment-40642
  http://www.latesttechnicalreviews.com/forums/topic/facts-new-zealand-finance-current-news-remmont-com/
  http://www.ozguruckan.com/kategori/sanat/22200/sanat-sure-ve-islevsellik-cihat-burak-in-sairin-olumu-triptigi-hakkinda-bir-okuma
  https://www.soytippi.com/2015/04/cucarin/?unapproved=13359&moderation-hash=36f3429363e8694f3cde62b3dc04fc5a#comment-13359
  http://agtpk.com/uncategorized/hello-world/?unapproved=590&moderation-hash=1552528ae2af185164bd2085a2e537a7#comment-590
  http://cormg.net/2015/10/los-extranjeros-en-el-roster-de-serie-mundial/?unapproved=115572&moderation-hash=b1f563152f3a01d8f7d86698fe0385b2#comment-115572
  http://fmzyjng.com/www/74/index.html
  http://meblibass.com.ua/products/agora/#comment_3685
  http://das21.net/?p=3060&unapproved=10100&moderation-hash=b7877f92912eedbcd9dc0b75d60fc21b#comment-10100
  https://www.genera.com.br/depressao-entenda-quais-sao-os-5-principais-sinais/?unapproved=2293&moderation-hash=adc180d3a0ddc7e60db53113692a30bc#comment-2293
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message780808/?result=reply#message780808
  http://www.codedump.be/code/1620/
  http://toshibow.com/cgi-bin/kb1/kb.cgi
  http://www.elexplicador.net/video/existe-el-boson-de-higgs/?unapproved=38299&moderation-hash=a0b216e7612bd20c7c2c4b9690b258ff#comment-38299
  https://www.rencontrenudiste.com/rencontre-femme-naturiste-sur-les-plages-naturistes-en-charente-maritime/?unapproved=3149&moderation-hash=a296fbb33075d543859b2a3c0abb9ae8#comment-3149
  http://iaitouzi.com/forum.php?mod=viewthread&tid=4&pid=753&page=2&extra=#pid753
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message799259/
  http://xn--blq298bhi0b.hz-nano.com/viewthread.php?tid=3546520&extra=
  http://www.for3.org/forums/index.php
  http://www.omnijet.com/pilots/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=Wanted;action=display;num=1564105260;start=0#0
  http://intellect.fund/?cf_er=_cf_process_5d3c66a69d280
  http://greenpointnews.com/2013/02/07/greenpoint-y-kicks-off-strong-kids-2013/?unapproved=275170&moderation-hash=deee1c7cf07e3b5274cb79ebf816daa1#comment-275170
  http://es.streema.com/comments/posted/?c=1049706
  https://diendanmuaban.xyz/member.php?26048-davidwrone-html
  http://www.x-sex-shop.ru/index/8-10841
  http://straus69.ru/index.php/otzivi
  http://forum.remmont.com/year-2019-on-the-eve-of-the-arrival-of-tsunami-2020/#comment/
  http://ron2.s8.xrea.com/asuka/petit.cgi
  https://pastiguna.com/apa-itu-resensi/?unapproved=3929&moderation-hash=4bc59b5b7e24bf3a1bd4aa146f6696cc#comment-3929
  http://dilinaroyal.com/guestbook/
  http://support.smile-net.ru/forum/user/16371/
  http://www.attheanvil.com/%e0%b9%80%e0%b8%a7%e0%b9%87%e0%b8%9a%e0%b8%9e%e0%b8%99%e0%b8%b1%e0%b8%99%e0%b8%ad%e0%b8%ad%e0%b8%99%e0%b9%84%e0%b8%a5%e0%b8%99%e0%b9%8c-pantip/?unapproved=5916&moderation-hash=20d5e3b82c437f4d6a9b5ae45d022848#comment-5916
  http://www.parsik.org/author/remontmose
  http://okaywavesradio.com/2018/07/17/download-preye-orok-lord-you-reign/?unapproved=58326&moderation-hash=859070e714dc3d4061bc746a21f5c008#comment-58326
  http://forum.p30web.org/
  https://dronen.no/?page_id=2&unapproved=6489&moderation-hash=81e842f2847e2498cad69b6118d75b8b
  http://romhacking.ru/index/8-31493
  http://forum.advocat-ac.ru/redir.php?url=http://bbs.hdzc.net/space-uid-341652.html
  http://rubencm.net/phpbb/viewtopic.php?f=3&t=90701
  http://www.delphocom.ru/reviews/
  http://arcprim.ucoz.ru/index/8-5789
  https://www.troutish.net/2013/07/09/podcast-episode-4-100-renewables-discussion/?unapproved=244177&moderation-hash=3a74ad8371c662b441c01fe6ec0c73e9#comment-244177
  http://laaz.co.il/users/remontler
  http://paradizza.com/review/otdelka/911/
  http://kaixinmama.com/bbs/home.php?mod=space&uid=301112
  http://anapa09.ru/users/NEF2soug
  https://peter-schnock.de/kontakt/?unapproved=2687&moderation-hash=ad83bdf485b72838eb1600f6389b33cd#comment-2687
  http://dailyuganda.com/node/12765#comment-5591/
  https://www.orlandonoseandsinus.com/2017/06/23/septoplasty-and-you/?unapproved=3974&moderation-hash=7537716d1b1e92947a0c048092e6caf8#comment-3974
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic9764/message775342/?result=reply#message775342
  http://jian0796.com/space-uid-3312.html
  http://caomeixiu.com/home.php?mod=space&uid=9022
  http://www.xcxjxc.com/lyb.asp
  https://www.457visas.net/457-visa-job-posts/comment-page-1?unapproved=15807&moderation-hash=a83f972c05167c385b44ebdf7f37b39f#comment-15807
  http://thatcaroljones.com/hearing-gods-voice/?unapproved=48080&moderation-hash=8098173189bdeef0b8a7992e10862078#comment-48080
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message755103/?result=reply#message755103
  http://preus.su/products/pnevmaticheskij-super-vantuz-d-10/#comment_164011/
  https://1001parfum.su/blog/aromaty-ot-drevnosti-i-do-nashih-dnej#comment_5675/
  https://ioncamera.info/node/7?unapproved=306&moderation-hash=8bec70f64bc9266b23f7350254c7c01b#comment-306
  http://clubrpa.com/home.php?mod=space&uid=31560
  http://207.246.107.103/forum.php?mod=viewthread&tid=11063&extra=
  http://jinwancang.com/home.php?mod=space&uid=42426
  http://www.xycad.cn/bbs/home.php?mod=space&uid=287159
  http://kinofilms-online.net/user/SARAtany/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message756172/?result=reply#message756172
  http://xn--d1abjhgmzfd6i.xn--p1ai/blog/shkolnaya-kollektsiya-2019/#comment_123610
  http://132.232.95.80/demo/justnews/forum.php?mod=viewthread&tid=9549&extra=
  http://best-cat-tips.com/community/profile/remontzex/
  https://www.kinderdagverblijfdeschat.nl/gefeliciteerd-geslaagd/?unapproved=2313&moderation-hash=7e3d43739177155a3a04e2f0e5bbf757#comment-2313
  http://akppzapchasti.ru/blog/k-chertu-ipoteku-mozhno-zhit-v-outpost-ii/
  https://fungi.pl/grzyby-w-mediach/900/?unapproved=6096&moderation-hash=f4a29146656e8c945f21735a9af2e393#comment-6096
  https://uxsagun.com/there-is-an-app-for-that/?unapproved=3579&moderation-hash=9e8014c6962773b0f03acb6ba8c7ec15#comment-3579
  http://demo-alien.myinsales.ru/blogs/blog/shkola-snouborda/
  http://xn--80ad1b.xn--p1ai/forum/thread692-2.html#43452
  http://muztv.net/user/IZRAELmal/
  http://www.all-nettools.com/forum/member.php?302626-IZRAELKab
  http://www.xuechenglv.com/raiders/show_9.html
  http://h6u.net/space-uid-27895.html
  http://gsmsandwich.com.ph/index.php
  http://www.biotecnlogie.eu/?p=692&unapproved=22226&moderation-hash=c8f9e70f7e53ab31649bf93385d8dd90#comment-22226
  https://www.smilesofbellevue.com/2016/01/20/dental-care-tips-for-seniors/?unapproved=30442&moderation-hash=ee613ec4729c608395ceb59c03f37b11#comment-30442
  http://forum.internet-invest.com.ua/viewtopic.php?f=21&t=93451
  http://www.zaimu-dengi.com.ua/index/8-20270
  http://www.johnnysnow.com/?p=4&unapproved=7883&moderation-hash=6d5a1e7ed0f3019b3962e592221b225f#comment-7883
  http://pauletteleibowitz.co/tail-pipe-expander/?unapproved=213&moderation-hash=7e3a7c47df93266273ee555ad32daf42#comment-213
  http://www.qcoco.com/home.php?mod=space&uid=584166&do=profile&from=space
  http://dorsetbadminton.com/2018/12/20/senior-3rd-team-news/?unapproved=4895&moderation-hash=5fc0111f2c641c71b27c2a004ea0c037#comment-4895
  http://veresk-pro.ru/blog/kak-kupit-ryukzak-ili-sumku-v-internet-magazine/
  http://dubyuhdubyuhdubyuh.chin-shan.com/viewthread.php?tid=671751&extra=
  http://clock-samara.ru/blog/slovar-chasovyh-terminov#comment_5462/
  http://ilmarching.com/forum/index.php
  http://forum.cargohub.nl/members/77677-MichaelBids
  http://alfaseeh.net/vb/index.php
  http://rrrshop.ru/products/radiotehnika-s-400-m/
  https://canyonviewpediatrics.com/doctor-patient-relationship/understanding-bronchiolitis/?unapproved=18326&moderation-hash=59423f7ea073b0eee1f7bd28ec3fff7e#comment-18326
  http://www.cbmysteries.com/2013/02/a-blog-about-fog/?unapproved=26352&moderation-hash=2889bba12aba3095c6c02a76759458eb#comment-26352
  http://smak-kebab.com/products/kartofel-fri/#comment_2050
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message756167/?result=reply#message756167
  http://analyticsbbs.org/forums/topic/facts-mauritius-finance-advanced-news-remmont-com/
  http://squidboards.com/
  https://www.vriendenvanoostenrijksewijn.nl/export-oostenrijkse-wijn/?unapproved=7153&moderation-hash=6bdaef792282a0705098a909bded7d6c#comment-7153
  https://rejstrikfirem.com/interest-rate-on-fha-loans/?unapproved=867&moderation-hash=c98140d0ce2a80b3f6bbbee77357863d#comment-867
  http://forum.villa-antar.pl/index
  http://olivierpotier.com/?p=1&unapproved=5814&moderation-hash=e87150cf3b02fd120d5c3b8bd08d7b0b#comment-5814
  http://xzsying.com/home.php?mod=space&uid=259607
  http://sh2090.cn/?p=176&unapproved=8246&moderation-hash=0741e490b52ed721dbe4cb92de860191#comment-8246
  http://www.isoladimon.it/monforum/topic/cheap-travel-flights/
  http://magazin-timo.ru/products/timo-vilma-60-h-v-84-/#comment_48005/
  http://thefungamer.com/comments/1659/Snowboard/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798887/
  http://sch.gamerapoc.org/index.php
  https://theurbancanteen.com/overnight-oats?unapproved=4596&moderation-hash=f58664dec07c1480b60838102cff3457#comment-4596
  http://www.turboline.ru/forum/messages/forum1/topic15802/message17867/?result=reply#message17867
  http://mk025.monkpreview.com/resources/style-guide/?ferr=2&fkey=10028758
  http://mir-poeta.ru/user/APARTMENTKn/
  http://unitenergo.ru/blog/nashli-deshevle-zvonite-nam#comment_165788
  http://www.tv.pl/opis/s_84_p_379748_Kolacyjna_tv___Kabaret_Lowcy_B.xhtml
  https://www.arriels.com/chip-gaines-wikipedia/?unapproved=26355&moderation-hash=b02fbf4a68bbb8eb236e605e72a9ec9e#comment-26355
  http://mb.lckpw.org/home.php?mod=space&uid=147214
  http://netavin.com/2019/02/%d8%b4%d9%86%db%8c%d8%af%d9%87-%d8%a7%d9%85-%d8%a7%da%af%d8%b1-%d9%be%d8%af%d8%b1%db%8c-%d9%81%d8%b1%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%b4-%d8%b1%d8%a7-%d8%a8%da%a9%d8%b4%d8%af-%d9%82%d8%b5%d8%a7%d8%b5-%d9%86%d8%ae/?unapproved=407&moderation-hash=7760e22f832d53b94c06c4e2df69a5b1#comment-407
  http://998bo.com/space-uid-13475.html
  http://forum.libcall.eu/viewtopic.php?f=15&t=428
  http://www.travelstories.gr/community/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message780866/?result=reply#message780866
  http://newamazonki.clan.su/index/8-16631
  https://voodooshockey.com/abitibi-eskimos-logo?unapproved=4283&moderation-hash=81cf296fecb8197109a6a58e9dd2ae88#comment-4283
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message760333/?result=reply#message760333
  http://www.forumbt.net/f345/vu-duo-twin-linux-hdtv-receiver-pvr-ready-8275/index225.html#post21298
  http://thaiblades.com/member.php?5857-IZRAELIcex
  http://yllyw.com.cn/home.php?mod=space&uid=7636
  https://cettefoisci.fr/faire-rire-une-fille/?unapproved=3373&moderation-hash=96d5ea14a59cb1584b8f08ff02a8351c#comment-3373
  http://giftdar.ru/blog/my-otkrylis/#comment_123701
  https://sportlands.ru/forum/member.php?1596-IZRAELRow
  http://magazinkedr.ru/blog/gotovimsya-k-sezonu2017#comment_29348/
  http://futurehouse.in.ua/blog/dolby_laboratories/#comment_41847
  https://www.highlevelperformance.com/blog/sessions-at-sunrise-soft-landing/?unapproved=4068&moderation-hash=f27b2bb26c32c42e04716339b881b88e#comment-4068
  https://pulsepad.com.ua/products/noutbuk-asus-e403sa-e403sa-us21/#comment_66617
  http://bbs.long-d.cn/users/17106/
  http://nanos.jp/rush777/album/7/19/comment/index/
  https://www.b2go.org/eform/submit/kontaktformular?anliegen_quickform=%3Ca%20href%3D%22http%3A/remmont.com/category/credit/%22%3Ecredit%20banque%3C/a%3E%20Sir%20Ronald%20Cohen%3A%20Impact%20Investing%20Is%20the%20Future%21%20%5C%20Video%3Cp%3ESir%20Ronald%20Cohen%3A%20Impact%20Investing%20Is%20the%20Future%20W210%20E240%20speaker%20Sir%20Ronald%20Cohen%3A%20Impact%20Investing%20Is%20the%20Future%2C%20pet%20Stores%20in%20Twin%20Cities%20MN.%20Use%20the%20time%20to%20write%20a%20business%20plan%2C%20to%20say%20the%20least.%20When%20you%E2%80%99re%20ready%20to%20shop%20for%20insurance%2C%20many%20festivals%20take%20place%20throughout%20the%20year%20including.%20Front-Wheel%20Drive%20Sir%20Ronald%20Cohen%3A%20Impact%20Investing%20Is%20the%20Future%2C%20main%20services.%207288%20or%20email%20Jackson%40homesbyavi%2C%20and%20a%20credit%20score%20between%20680-699.%20Randall%20Munroe%2C%20from%20traditional%20off-road%20vehicles%20ideal%20for%20living%20in%20the%20countryside.%20What%20source%20Sir%20Ronald%20Cohen%3A%20Impact%20Investing%20Is%20the%20Future%20you%20use%20to%20obtain%20…%3C/p%3E%0A%3Cp%3EThe%20post%20%3Ca%20href%3D%22http%3A//rental.remmont.com/sir-ronald-cohen-impact-investing-is-the-future-video/%22%3ESir%20Ronald%20Cohen%3A%20Impact%20Investing%20Is%20the%20Future%21%20%5C%20Video%3C/a%3E%20appeared%20first%20on%20%3Ca%20href%3D%22http%3A//rental.remmont.com%22%3ERental%3C/a%3E.%3C/p%3E%0D%0A%0D%0A%20%0D%0A%3Ca%20href%3Dhttp%3A//busines.remmont.com%3EGermany%20Finance%3C/a%3E
  https://e-app.blog.so-net.ne.jp/2013-11-04-19?comment_success=2019-07-27T19:51:23&time=1564224683
  http://www.d3scene.com/forum/members/izraelfut.html
  http://forum.phukish.com/viewtopic.php?f=2&t=15
  https://www.barraheritage.com/phins-com-newswire-platform-fans-miami-dolphins/?unapproved=4102&moderation-hash=8ac5d4e014e9764ed2bfbaa3101c15d3#comment-4102
  https://info.barkshark.net/viewtopic.php?pid=505#p505
  http://www.tylorprudhomme.com/forums/topic/ecological-census-techniques-a-handbook-pdf-epub-mobi/page/4/#post-729486/
  https://www.wafflemakermaster.com/best-rated-waffle-maker/?unapproved=22938&moderation-hash=6544022c6dde4cd2bf7560ed81de9bd3#comment-22938
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message784163/?result=reply#message784163
  http://www.sluzhba.net/index.php
  http://bentleysbuddies.com/slides/slide-4/img_8403/?unapproved=23810&moderation-hash=33c6b5bed8c11689adddb80b9521f1d2#comment-23810
  http://splintersky.clan.su/index/8-0-Michaelhag
  https://kolor.club/forums/topic/12-passenger-van-rental/
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message798924/
  https://www.anytimestrength.com/miraculous-benefits-cardio-exercises/?unapproved=26064&moderation-hash=55e5e8d6292e49e49e1ced82d9bc2e45#comment-26064
  http://3dprinterforum.ru/members/2578/
  https://mega-host.3dn.ru/index/8-8978
  http://hainanlife.info/guide/health_facilities/tsentr_lazernoy_korrektsii_zreniya_hi_vision_25801/
  http://roof64.ru/blog/aktsiyauteplis-letom#comment_8452/
  https://www.newslinet.com/radio-la-difficile-arte-dello-spot-a-risposta-diretta/?unapproved=3384&moderation-hash=72ad5e6fde0daa7db8d4f5aed4f0e192#comment-3384
  http://www.midasuser.cn/BBS/home.php?mod=space&uid=1232454
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message772096/?result=reply#message772096
  http://tregubujqesor.com/viewtopic.php?f=30&t=4368
  http://clubzone.ucoz.ua/index/8-28099
  http://133.remmont.com/feed/
  https://www.grupoarbulu.com/2015/02/12/acuerdo-global-grupoarbulu-scan-antenna-as/?unapproved=1285&moderation-hash=a4a2763ef08c5951ff4a2c09ceffc6d1#comment-1285
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message783012/?result=reply#message783012

 5. Your comment is awaiting moderation.

  discount auto part

  Assurances scolaires – Video
  Assurance scolaire: obligations et garanties Assurances scolaires Assurance scolaire : obligations et garanties L’assurance scolaire est-elle vraiment obligatoire ? Quelles sont les garanties apportees et les risques couverts ? Les regles et les conseils a connaitre avant de choisir de souscrire ou non une assurance scolaire pour son enfant. Definition L’assurance scolaire de base vise a garantir les dommages que pourrait causer un enfant a autrui (un autre enfant par exemple) et/ou les dommages qu’il pourrait lui meme subir dans le cadre de ses activites scolaires. On distingue plusieurs types de contrats d’assurance scolaire : l’assurance scolaire couvrant les accidents …
  The post Assurances scolaires – Video appeared first on Incom .

  Hospis News
  BONUS FREE DOFOLLOW Links SITE

  http://connect-telecom.ru/blog/soediniteli_scotchlok_uy2_ur2_i_ub2a/
  http://teleprostir.com/telebiz/show-26129-dzholi-iz-ditmi-vtekla-vid-pitta/comments_amount-10/#
  http://pgmd.org/akb48/bbs/306/1.html
  http://pastebox.co/0Nwq6HMw/
  http://technospec.ru/products/manzheta-584-90-82/

  http://piil.org/archives/494-dont-feed-the-trolls.html?unapproved=25301&moderation-hash=a9b423ad72cbd8a10516e5d9517bf2ff#comment-25301
  http://www.firststepdrivingschool.ca/beginner-driver-education-driving-schools/?unapproved=15287&moderation-hash=8b485b2aa9074ef8f8271574cb3c8435#comment-15287
  http://sarakearneyphotography.com/hello-world/#comment-8327
  http://hollydodd.com/2017/02/pin-me-down-giveaway/?unapproved=39848&moderation-hash=1daddba8b753b977b15a273cf970d500#comment-39848
  http://suchen-in.info/kennenlernen-in-nittel?unapproved=44969&moderation-hash=eff585a42db2f6413a199c41cd75548b#comment-44969

Bir cevap yazın

Scroll To Top