Melek Ay

Suna-İnan Kıraç Müzesi

Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Hem gezen hem okuyan en çoğunu bilir bence 🙂

Oğlum Ali’ ye “kanatları ile uçabileceğini”anlatmaya çalışırken; köklerimizin ve sahip olduğumuz değerlerin de önemini anlatmaya çalışıyorum. Bunu başarmanın en keyifli yolu ise kültür varlıklarımızı ve müzelerimizi tanımaktan geçiyor.

Gerçekten saatlerimi, günlerimi seve seve verebilirim kültür varlıklarımız ve müzelerimiz için… İnsanın köklerine ışık tutan değerli hazinelerimiz..

Güzel Antalya’mızın Kaleiçi eski şehrinde karşımıza çıkan bir müzeyi sizinle paylaşmak bana onur veriyor. Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi… Müzeyi  İnan Bey’in sevgili eşi Suna Hanım’a ithaf etmesi ve koruması için sevgili kızına emanet etmesi de çok etkileyici.Mutlaka gezin, gezdirin…

Ayrıca Suna – İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü Kütüphanesi (eskiden kilise olan bölüm) öğrencilere ve öğretim görevlilerine ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli iki binada yer almaktadır. Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınan bu iki bina 1993-1995 yıllarında onarılarak müzeye dönüştürülmüştür. Bu yapılardan biri geç döneme ait geleneksel dış sofalı, iki katlı Türk evinin tipik bir örneğidir. Antalya kaleiçi sivil mimarlık örneklerinden Tekelioğlu Konağı’ndan esinlenerek onarılan ve ahşap çıtalı tavanlar ve kalemişi bezemelerle süslenerek 19. yüzyılın ikinci yarısına özgü Kaleiçi yaşamdan kesitlerin özel efektlerle birlikte sunulduğu bir etnografya müzesi olarak düzenlenen binada kahve ikramı, damat tıraşı ve kına gecesi gibi Anadolu halk kültürüne has öğeler konu alınmıştır.

Müze bahçesinde yer alan ikinci bina ise, Aya Yorgi (Agios Georgios) adına inşa edildiği bilinen 1863 yılında onarım görmüş bir Ortodoks Kilisesidir. Dikdörtgen plânlı, tek hacimli ve üzeri tonoz örtülü yapının iç duvarları ile tavanı kalemişi bezemelerle süslüdür. Onarım sonrası bir sergi mekânı olarak düzenlenen kilisede Suna-İnan Kıraç koleksiyonuna ait kültür ve sanat eserleri sergilenmekte ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Barbaros Mahallesi Kocatepe Sokak No: 25 Kaleiçi
Tel : (0242) 243 42 74
Faks : (0242) 243 80 13
E-Posta:aked@org.tr
Web Adresi: www.akmed.org.tr

Çarşamba günleri dışına her gün Haziran-Eylül aylarında 09.00-12.00/14.00-19.30, diğer aylar 09.00-12.00/13.00-18.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top