Melek Ay

Ayurveda

Ayur : Yaşam,  Veda:Saf Bilgi

Günümüze ulaşmış bütünsel ve tamamlayıcı uzun,sağlıklı yaşam bilimi olan Ayurveda saf bilgi anlamına gelen ‘Veda’ nın kırk kolundan bir tanesidir.

5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Hindistan ve Nepal’de yaşamış olan çok gelişmiş bir uygarlıktan bize miras kaldığı söylenmektedir. Prensipleri evrensel ve ileri düzey oldukları için her zaman geçerlidir. Asya kıtası dışına taşınarak, eski Mısır ve Yunan tıbbının da temelini oluşturmuştur.

Veda bilgisi yaşamın her alanında mükemmel gelişmeyi amaçlamaktadır.

Ayurveda bilgileri zaman içerisinde düzenli yaşam alışkanlığı haline getirildikçe etkilerini gösterir.Oluşan bulguları sadece tedavi et,baskıla yönteminden uzak; hastalığa yol açan sebepleri ve faktörleri kişinin bilincine taşıyarak düzeltmeye çalışır. Kişiye kendi bedeninin farkındalığı ve daha hastalık ortaya çıkmadan bedenini sürekli sağlıklı tutabilmenin yöntemlerini öğretir. Bir yaşam öğretisi olarak tek yönlü değil, fiziksel bedeni, ruhsal yapıyı, bilinç düzeyini ve yaşam ortamını yönetme gücünü kişiye sunar.

Bu öğreti bizlere toksinsiz yaşamayı, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeyi hatta genç bir yaşlı olmayı mümkün kılıyor.:)

İnsan bedeni her saniye sürekli bir yapım ve yıkım içerisindedir. Her beş günde bir midemizin iç tabakası değişir. Her beş haftada bir cilt hücrelerimiz yenilenir. İskelet sistemimiz her üç ayda bir yenilenir. Böyle mükemmel bir sistemi hem bedensel hem ruhsal olarak doğru yönetememek bizi daha toksit bir hale getirir ve yapım-yıkım dengesini bozduğumuz an hastalıklar kaçınılmaz son olur.

İnsanın doğasında varoluş olarak ‘sağlıklı olma hali’ varken biz dengeleri alt üst ederek ‘hasta olma hali’ne neden geçmek isteyelim ki…

5 ELEMENT

Ayurveda da her şey denge üzerine kuruludur. 5 element yaşamımızın temel yapı taşları oluşturur. Boşluk, Hava, Ateş, Su, Toprak…

Hücre zarlarımızda ki delikler ‘boşluk’u, hücre zarı ‘toprak’ı, zarın içerisindeki enerji ‘ateş’i , hücre sıvısı ‘suyu’, hücrenin içerisinde ki bu metobolizma oluşan oksijen-karbon dioksit gibi gazlar ‘hava’yı imgeler.

DOSHA

Ayurveda’yı tam olarak anlayabilmek için her şeyde var olan üç yaşam enerjisini iyi anlamak gerekir. Bu enerjiler arasında ki denge bedende mükemmel sağlığı yaratır. Beden olarak baskın olan dosha nızı bilmek ve diğer iki doshayı dengelemek gerekiyor. Beden tipinizi bilmek için ayurveda uygulamasında uzmanlaşmış bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Vata Dosha: Boşluk ve havadan oluşur. Vatayı yılan temsil eder. Taşıma,hareket,iletişim fizyolojimizde ki temel işlevleridir. Kuru,hafif soğuk,ince, hareketli,hızlı,sert, diğer doshalara liderlik edici ve genel olarak hastalıklara en çok yol açıcıdır. Bedende yerleşim bölgesi Kolon, kalınbağırsaklardır.

Pitta Dosha: Ateş ve bir parça sudan oluşur. Pittayı kurbağa temsil eder.Metobolizma,sindirim,dönüşüm iletişim fizyolojimizde ki temel işlevleridir. Sıcaklık,keskinlik,hafif yağlılık,asidik acılık ve bağırsaklarda boşaltıcı etkisidir. Bedende yerleşim bölgesi ince bağırsaklar ve midenin alt kısmıdır.

Kapha Dosha: Su ve topraktan oluşur. Kaphayı kuğu temsil eder. Yapı, birleştirme iletişim fizyolojimizde ki temel işlevleridir. Yağlılık,soğukluk,ağırlık,yavaşlık,yumuşaklık,parlaklık,kayganlık,sabitlik, yapışkanlık ve tatlılıktır. Bedende yerleşim bölgesi göğüs ve midenin bazı bölümleri.

Bunun dışında her doshanın 5 tane alt grubu vardır.

Vata: Prana, Udana, Samana, Apana, Vyana.

Pitta: Pachaka,Ranjaka,Sadhaka,Alochaka,Brejaka.

Kapha: Kledaka,Avalambaka,Bodhaka,Tarpaka,Shleshaka.

Detaylı incelemelerde bazı uygulamaların anadolu kültüründe de örnekleri ‘kocakarı’ ilaçları dediğimiz bir çok uygulama ile benzerlik taşımaktadır. Sağlığı kaybetmeden bilinçli yaşamak için; buhar banyosu, bitkisel yağlar ile yapılan masajlar, bedeni temizleyici,arındırıcı kürler ve beden tipine uygun beslenme ile dengelemek gerekiyor.

Daha önceki yazımda paylaştığım sabah ritüeli uygulamaları da yine ayurveda uygulamalarını içermektedir ve ben faydalarını kesinlikle görüyorum.

Yazımı, harika bir yaşam bilimi olan ayurveda ile ilgili daha fazla bilgi için Dr.M.Ender Saraç tarafından yazılmış olan bir kitap önerisi ile bitirebilirim: AYURVEDA – Sağlıklı ve Uzun Yaşamın Sırları 

Sağlığımızı kaybedince değil sağlığımızı koruyabildikçe güçlüyüz, dengeliyiz ve bütünüz.

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top