Melek Ay

Sabah ritüeli

Sabahları uyandığım zaman hissettiğim ağız floram hiç hoşuma gitmiyordu.

Ben hayatımda hiç sigara kullanmadım. Ama gluten,şeker ve karbonhidrat ağırlıklı beslenme alışkanlıklarımız vücudumuzda  toksinlerin birikmesi için yeterli zemini hazırlıyor. Bunun yanında sigara, alkol, stres, yeterli su içmeme, aşırı yeme, yetersiz uyku, kontrolsüz ilaç kullanımı, sevmediğimiz işimiz, gereksiz insan ilişkileri gibi sıralayabileceğimiz bir çok sebebe dayalı olarak toksinlerin vücudumuzdan atılma sistemine sürekli darbe indiriyoruz.

Oysa güneşin batması ile devreye giren hormonlarımız bedenimizde bir temizlenme ve arınma süreci başlatır. Tüm gün biriktirdiğimiz toksinleri atmaya başlar ve bu tüm gece sürer.

İşte tüm gece bedenimizde biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olabilmek için sabah uyandığımızda yapabileceğimiz harika uygulamalar var ve ben bir kısmını iki bir kısmını ise bir yıldır uyguluyorum. Sabırla sabah ritüelinize ekleyebildiğiniz takdirde sonuçlarından çok memnun kalacağınızdan emin olabilirsiniz.

Dil sıyırma-temizleme

 Tüm gece toksinlerin bedenimizden atılma sürecinde en çok toksin dilimizin üzerinde  beyaz veya sarı tabaka olarak birikir. Bu tabaka genellikle kötü kokulu ve yapışkan bir doku olarak hissedilir. Candida mantarınında çoğalmasıbir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Eğer siz sabah kalkıp bir şeyler içmeye veya yemeye başlarsanız dilinizde biriken tüm toksinleri tekrar bedeninize gönderiyorsunuz. Bu durumda bedeninizde istenmeyen bir durumu başlatmış oluyorsunuz.Bu bakteri tabakasını sabah kalkar kalmaz sıyırıp atmamız gerekiyor. Eğer ben zaten dişimi fırçalarken fırçanın arka tarafı ile temizliyorum diyorsanız üzgünüm işe yaramadığını söylemek zorundayım. Bu işlemi; dilin arka kısmından öne doğru tüm yüzeyi bir dil sıyırıcı ile yapmak gerekiyor. İlk başlarda öğürme durumu yaşanabilir ama zamanla alışıyorsunuz ve sonuçlarını görünce vazgeçemeyeceğiniz bir işlem oluyor. Ben şahsen metal bir tatlı kaşığını kullanıyorum. Kaşığa gelen toksinleri görünce inanamayacaksınız..

Ağızda yağ çekme

1 çorba kaşığı zeytinyağı, hindistan cevizi yağı veya susam yağı ile ağızda yağ çekilerek yapılan bu işlemde yağ ağızda 20 dakika boyunca çalkalanıyor. Başlangıçta 5 dakika ile başlayıp alıştıkça süreyi tamamlayabilirsiniz. Ben hindistan cevizi yağı kullanıyorum. Yağ ağızda çalkalanarak dişlerin arasından da geçirilerek her yere değmelidir. Sadece boğazınıza değdirmeyin. Sonrasında da tükürün, kesinlikle yutulmamalıdır.

Bu işlem ağızdaki istenmeyen bakteri,mantar ve virüsleri yok ederken, geriye sağlıklı probiyotikleri bırakır. Diş ve ağız sağlığınızın yanında kalp sağlığınıza da katkıda bulunur.

Burun yıkama

Neti-pot denilen bir aletle yapılan bu işlemi küçük porselen bir çaydanlık yardımı ile de yapabilirsiniz. Ilık su ilave ettiğiniz neti-pota deniz tuzu (ben çok azda karbonat ekliyorum) ilave ediyorsunuz. Başınızı hafifçe yana yatırıp bir burnunuzdan suyu dökerek diğer burundan dökülmesini sağlıyorsunuz. Tüm kış mevsimi boyunca oğlum da uyguluyor ve arkasından soğuk sıkım susam yağı ile burun içine masaj yapıyor. Soğukalgınlığı, sinüzit, burun tıkanıklığı yaşamıyoruz…

Ilık, limonlu su

Büyük bir bardak ılık su içerisine yarım taze limonun suyu ilave edip, oturun ve yudum yudum için. Karaciğerinizin arınmasında ve sindirim sisteminizin toksinlerden arınmasında harika bir yardımcı içecektir. Bağışıklık sisteminizi destekler.

Bu kadar detaylı yazmış olmam sizde ben sabah sabah tüm bunlarla uğraşamam duygusu yaratmış olabilir. Ama uygulamada inanın çok vaktinizi almıyor ve sonuçlarını bedeninizde hissettikçe buna değdiğini göreceksiniz.

Daha ne olsun değil mi? İyilik, sağlık…

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top