Melek Ay

Ne yersen O’ sun

Bu sözün doğruluğunu tartışmaya bile gerek yok sanırım.

Günümüz besin ve beslenme sistemi bizi hasta ediyor. Sonrasında da hastalıklarımızdan kurtulmak için sorunun kaynağına inip düzeltmek yerine, ilaçlar ile üzerine başka yaşamsal tehditlerde ekleyerek medikal tıbbın sistemine birer sayı olarak ya ekleniyoruz ya da eksiliyoruz.

“Eski toprak”deyiminin içini doğayla olan denge, çalışkan bir beden ve doğal gıdalar ile beslenme dolduruyor. Bizler bugün doğayla aramızda ki dengeyi ne kurabiliyoruz ne de koruyabiliyoruz.

Ayurveda 5000 yıllık bir doğal şifa sistemidir. Anadolu kültürü de ayurveda gibi eski ve köklüdür. Köklerimizi iyi tanımak ve anlamak bütünsel sağlığımız için büyük önem taşımaktadır. Mesela her iki sistemde bedenimizde başımızın serin, ayaklarımızın sıcak tutulması gerektiğini öğütler ve insanoğlu için topraklanmanın önemini vurgular.

Bugün kafamızın içi uykumuzda bile o kadar fazla düşünceler ile dolu ki serin tutmamız gereken başımız ateş topu ve bu yüzden insanlar stresli,öfkeli,şiddetli ve sevgisiz. Yaz, kış ayaklarımız ayakkabılarımızın içerisinde toprakla temasımız kesilmiş bir biçimde…

Çocukluğumdan bu yana bu konulara meraklı olmamın dışında annemin yanlış beslenme alışkanlıkları sebebi ile aramızdan ayrılması ve ağabeyimin kanser ile olan savaşını kaybetmesi beni bütünsel yaşam üzerine daha çok yönelmemi sağladı. Anne olduktan sonra ise bir yaşam tarzı haline geldi.

Beslenme konusunda yaşam felsefemiz %80’e %20 prensibi ile yürüyor diyebilirim. %80 ayurveda, ketojenik, makrobiyotik beslenme prensibine bağlı kalan %20 ise tatil,ziyaret,doğum günü vb. günlerde kontrollü serbestlik prensibine bağlı.

Ayurveda, ketojenik, makrobiyotik beslenme anlayışları için her birine ayrı bir post hazırlayacağım.

Ama hangi prensip olursa olsun evimizin mutfağı için değişmez dört ana kural mevcuttur.

  • Mevsimi dışında hiçbir gıda mutfağımıza giremez.
  • Hazırlama,pişirme araç gereçlerimiz toprak,cam, emaye, demir döküm ve çelik.
  • Pişirme tekniklerine önem veriyoruz.
  • Pakete girmiş temel gıdaları almıyoruz.

Bu bağlamda başucu kitapları olarak okuduğum üç kitabı tavsiye edebilirim.

  • Prof.Dr.Ahmet Aydın – Taş devri diyeti
  • Prof.Dr.Canan Karatay – Karatay diyeti
  • Dr.Ümit Aktaş – İlaçsız yaşam

Gerçek bir farkındalık ile beslenme konusunda gücünüz elinizde,sağlığınızda yerinizde olur.

 

 

 

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top