Melek Ay

Yoga

Dünyanın kaybolmuş ve karmaşık göründüğü ve değerleri zedeleyerek yeni değerler ortaya koyamadığımız bu süreç oldukça can sıkıcı bir durum. Ama gerek evimizde gerek okulda bugün ki eğitim sisteminde bile çocuğumuza yüklediğimiz değerler eğitimi çok önemli olsa da bir şeyi hep atlıyoruz. Değerler eğitimden önce kendimizin ne kadar değerli olduğu gerçeğini…

Yoga için bir çok tanım kullanılabilir; bilimsel,fiziksel, ruhsal, spiritüel… Bence herkesin kendi içsel yolculuğudur yoga…Gerçek özümle bağlantı kurmamda yürüdüğüm bir yoldur. Böylece uyumu, huzuru, sevgiyi ve dengeyi tekrar tekrar zihnimden kalbime akıtma biçimidir.

Çok yakın zamanda çok sevgili yoga eğitmeni Bahar Kayahan hocam ile yoga,nefes terapi üzerine bir söyleşi yaparak sizlerle paylaşmayı çok istiyorum.

Yogada ki aşamalar adım adım sabırla,deneyimle, farkındalıkla yol alınması gereken kıymetli bir süreç. İnsan hayatının tüm boyutlarını etkiler, dengeler, geliştirir ve bütünü korur.

  • Negatiften arınma denilen birinci aşama “Yama”
  • Pozitifleri güçlendirme denilen ikinci aşama “Niyama”
  • Duruş ve vücut çalışmaları denilen üçüncü aşama “Asana”
  • Nefes ve biyoenerji denilen dördüncü aşama “Pranayama”
  • Astral,Çakra ve kundalini aşamaları beşinci aşama “Pratyahara”
  • Konsantrasyon çalışmalarını içeren altıncı aşama “Dharana”
  • Meditasyon çalışmalarını içeren yedinci aşama “Dhyana”
  • Trans,evrensel bütünleşme aşaması sekizinci aşama “Samadhi”

Yoga yapıldıkça, negatiflerden arınma, evrensel eylem boyutuna geçme, pozitifi güçlendirme, kişisel eylem boyutunu geliştirme, bedensel boyutu geliştirme, biyoenerji boyutunu nefesi geliştirme, duygusal enerjitik boyutu geliştirme, beyinsel,zihinsel boyutu geliştirme, hem egosal,ruhsal,spiritüel boyutları dengeleme ve geliştirme  deneyimlerini içeren bir bütüne var olmanın çoşkusuna ulaşıyorsunuz. Karmaşık gibi gözüken ama özünde zaten varoluş amacı yatan bir sadelik ve dinginlik barındırıyor yoga…

Namaste…

About melekay

1975 Antalya doğumluyum. 21 yıl turizm sektöründe çalıştım. Anne olduktan sonra mesleğimi bırakıp tam zamanlı anne oldum. Doğal yaşam,bütünsel sağlık,şifa konuları çocukluğumdan bu yana en büyük ilgi alanım. Nefes terapisti ve yoga eğitmeniyim. Meraklı bir şahsiyet, Murat'ın eşi, Ali'nin annesiyim.

Scroll To Top